Zavolejte nám (Po-Pá 9-17, So 8-11, Ne 14-16)

Jak vybrat velikost?

Jak zvolit správnou velikost obuvi?

Každý výrobce čísluje velikostí trochu jinak (často se liší i velikosti různých modelů a jednoho výrobce). Raději se tak nespoléhejte na "Vaši běžnou velikost".

Abychom předešli těmto nesrovnalostem, každou botu pro Vás měříme a v milimetrech uvádíme délku její stélky (vnitřního prostoru v botě) pro jednotlivé velikosti.

Abyste zvolili správnou velikost, potřebujete zjistit délku Vašich chodidel. Budete potřebovat papír, tužku a pravítko.

 1. Měření nechte na odpoledne. Noha během dne mírně otéká a odpoledne je nejobjemnější.
 2. Pokud budete v botách chodit naboso (letní boty atp.), měřte bosé chodidlo. Pokud v silných ponožkách, měřte chodidlo právě v nich.
 3. Postavte se na papír a obkreslete chodidlo. Nezajíždějte tužkou pod chodidlo a měřte vždy ve stoje, aby noha byla zatížená Vaší vahou.  
 4. Pravítkem změřte vzdálenost mezi dvěma nejvzdálenějšími body (nejdelším prstem a patou).
 5. Změřte i druhé chodidlo. Většina z nás má chodidla různě dlouhá, řiďte se proto delším z nich, aby Vás boty netlačily.
  • U obuvi s dlouhou úzkou špičkou (některé typy lodiček či pánských společenských bot apod.) je potřeba přičíst větší rezervu, protože se do zúžené špičky noha nedostane.
  • Děti v botě kvůli růstu potřebují větší rezervu - tzv. nadměrek cca 10-12 mm. U dětské obuvi tedy prosím započítejte větší rezervu dle individuálních potřeb Vašeho dítka (rychlost růstu chodidla atp.).
   Příklad: délka chodidla Vašeho dítěte je 18 cm. K tomu přičtete ještě nadměrek 1-1,2 cm. Vyberte tedy velikost, která má v tabulce v popisku produktu uvedenou délkou stélky 19-19,2 cm.
 6. K naměřené délce nezapomeňte přičíst rezervu minimálně 6 mm  Chodidlo v botě potřebuje pracovat (natahovat prsty, přirozeně se "rozplácnout"). Pokud si rezervu nepřičtete anebo přičtete příliš malou zaděláváte si na deformity chodidel (kladívkové prsty, spadlá klenba atp.).
  • Pokud jste v tabulce někde mezi, zvolte větší velikost.
  • Nespoléhejte se na "roztažení obuvi".

 7. Porovnejte délku Vašeho chodidla s přičtenou rezervou s tabulkou délek stélky jednotlivých velikostí. Tabulku naleznete dole v popisku na stránce produktu.

POZOR:
U uzavřených bot označených kódem 2208 a nižším rezervu připočítávat nemusíte. Do kódu 2208 jsme rezervu započítávali již při měření. Výjimkou je několik modelů s kódem nižším než 2208, které jsme přeměřili dle nového způsobu a u kterých je v popisku produktu výslovně uvedeno, že rezervu je potřeba přičíst.

To neplatí pro dětskou obuv, tam je potřeba rezervu přičíst vždy.

Pokud si ani po změření chodidel nebudete velikostí jistí anebo Vás zajímá nějaký další rozměr obuvi (šířka, výška apod.), neváhejte se na nás obrátit. Rádi Vám poradíme, případně změříme další rozměr konkrétní obuvi, který Vás zajímá.