Zavolejte nám (Po-Pá 9-17, So 8-11, Ne 14-16)

Jak vybrat kozačky na široká lýtka?

Ondřej Urbánek 24. 10. 2016 Jak vybrat?

Zima se nezadržitelně blíží a nám se jako každý rok začínají hromadit dotazy na obvod lýtka kozaček. Sice ho v popisku všech kozaček uvádíme, ale problém tkví někde jinde. Spousta dam je bezradná, protože nedokáže sehnat kozačky dostatečně široké na svá lýtka. Jak a jaké kozačky tedy pro širší lýtka vybrat? 

V následujících několika odstavcích Vám v krátkosti představíme, jak na tuto poptávku reagují jednotlivé značky, jaké jsou jejich výhody a nevýhody a dokonce doporučíme i konkrétní modely kozaček, které udělají radost i dámám s objemnějším lýtkem.

Námi doporučené modely kozaček na širší lýtko naleznete pod článkem.

Strečové gumové vsadky
Pružinky, neboli gumové vsadky po stranách nebo na zadní straně kozaček jsou nejčastějším způsobem, jakým se jednotliví výrobci snaží zajistit, aby jejich kozačky padly co nejvíce dámám.

Samozřejmě velmi záleží na velikosti vsadky. Krátkou úzkou pružinku naleznete na většině kozaček už jen kvůli pohodlnějšímu nazouvání a vyzouvání a pro přesné přizpůsobení lýtku. Nás ale samozřejmě zajímají vsadky velké, které umožňují mnohem větší rozšíření lýtkové části. Typickými zástupci této kategorie jsou kozačky značky Remonte ze speclializované řady Vario, které v nadměrných velikostech nabízíme v černé i šedé barvě. Ve standardních velikostech jsou velmi elegantním příkladem vínové kozačky italské značky Relaxshoe s dvěma velkými roztažitelnými vsadkami na zadní straně lýtka.

Výhodou tohoto řešení je zachování jednoduchého a elegantního designu, přesné přizpůsobení šířce lýtka a z toho plynoucí pohodlí. Nevýhodou tohoto designu je často omezená roztažitelnost vsadky - zpravidla roztažením vsadky přidáte 2-4 cm. To bohužel často nestačí.

 

Překládaný svršek s nastavitelnou přezkou
Alternativním řešením je konstrukce, kdy výrobce do "nastřiženého" svršku namísto gumové vsadky všije větší množství materiálu než je potřeba, které se následně přeloží přes sebe a přepásá páskem s nastavitelnou přezkou. Tím vznikne rezerva, kterou lze dle nastavení pásku libovolně použít k roztažení svršku tak, aby pojmul i širší lýtko.

Příkladem může být model Rieker Vario anebo kozačky od slovenské značky Silhouette, které jsou kromě lýtka rozšířené i v oblasti chodidla - jsou vyráběny v rozšířené šíři H.

Výhodou této konstrukce je často větší kapacita přes lýtko než je tomu u gumových vsadek. Nevýhodou však může být omezená možnost nastavení přezky (nedostatek či nesedící dírky na pásku).

 

Kozačky se šněrováním
Podle našich dosavadních zkušeností nejjistější volbou i pro ta nejširší lýtka jsou kozačky se šněrováním. Nejčastěji se jedná o kozačku, která je vzadu jakoby rozstřižená a spojená šněrováním (spoj je samozřejmě podšitý dalším materiálem, takže Vám do kozačky nefouká :). Výhodou šněrování je maximální přizpůsobivost, možnost roztažení po celé délce kozačky a největší objem.

Naším bezkonkurenčním favoritem jsou šněrovací kozačky Maxam, které u nás v obchode udělaly radost i dámám, které na hledání kozaček již dávno rezignovaly. Alternativu pak nabízí opět značka Remonte s dalším modelem z nám již dobře známé řady Vario.

I toto řešení však má své drobné nedostatky - šněrování se z velké části podřizuje celkový design boty, který pak zůstává relativně konzervativní. Ne každé dámě se také chce kozačky šněrovat a rozvazovat.

 

Gabor - různé velikosti lýtka XS až XL
Zcela odlišný a na trhu unikátní přístup k celé věci zaujala německá značka Gabor známá svým důrazem na dokonalý design i v nadměrných velikostech. Namísto různých specifických konstrukčních prvků Gabor akceptuje, že žádná žena není stejná a každá ženská noha je jinak formovaná. Gabor proto nabízí různé velikosti obvodu lýtka v rozsahu od XS až po XL. Každá žena si tak může vybrat svoji dokonale padnoucí kozačku.

Součástí nabídky Gabor je také řada kozaček Vario, která v rámci dané obvodové velikosti navíc nabízí možnost nastavení v rozsahu 3 cm. Přináší tak výhody i dalších výše uvedených řešení.

Obvod lýtka jednotlivých velikostí naleznete v níže uvedené tabulce. Samotná šířka sáry je pak nejčastěji udávána přímo v názvu daného modelu. Příkladem je námi nabízený elegantní nadměrný model s obvodem lýtka XL.

 

 


Související produkty